Haber

Almanya, Boris Johnson’un suçlamalarını “tamamen saçmalık” olarak niteledi

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Hebestreit, eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson’un Almanya hükümetini başlangıçta “Ukrayna ordusunun hızlı yenilgisini desteklemekle” suçlamasını “tamamen saçmalık” olarak nitelendirdi.

Hebestreit, Berlin’de düzenlenen basın toplantısında Johnson’un CNN’de lisana getirdiği suçlamaların yanlışsız olup olmadığı sorusuna yanıt verdi.

Johnson’un sözlerinin “tamamen saçmalık” olduğunu belirten Hebestreit, çok eğlendirici olan eski Başbakanın her zaman gerçekle kendine has bir ilişkisi olduğunu bildiklerini, bu olayda da aynı şey olduğunu aktardı.

Hebestreit, Almanya’nın savaş başladıktan sonra Ukrayna’ya önemli miktarda silah verdiğini, ülkesinin savaş ve kriz bölgelerine silah göndermeme uygulamasından vazgeçtiğine işaret ederek, “Bu nedenle, gerçekler bu suçlamaya karşı duruyor.” şeklinde konuştu.

Eski İngiltere Başbakanı Johnson, CNN’e yaptığı açıklamada, Rusya-Ukrayna savaşından evvelki tavırları konusunda Fransa, Almanya ve İtalya’yı sert bir dille eleştirmiş, Rusya-Ukrayna savaşında Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Ukrayna’nın ardında durduğunu, hala takviye verdiğini fakat savaştan evvel durumun bu türlü olmadığını savunmuştu.

Johnson, Batılı ülkelerin Ukrayna-Rusya tansiyonuna reaksiyonları konusunda Fransa’ya savaş ihtimalini “son ana kadar kabullenmeme” eleştirisi getirirken, Alman hükümetini de başlangıçta “ekonomik nedenlerle uzun bir çatışma yerine, Ukrayna ordusunun hızlı yenilgisini desteklemekle” suçlamıştı.

Eski İngiltere Başbakanı, Almanya’nın bu tavrı için “Bunu destekleyemedim, bunun korkunç bir bakış açısı olduğunu düşündümz ancak onların neden böyle düşündüğünü ve nasıl hissettiklerini anlayabiliyorum.” sözlerini kullanmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu