Haber

Yurtdışındaki Oylar ATO Congresium’a Ulaştırıldı

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı Seçimleri ve Türkiye’de 28. Milletvekili Genel Seçimleri için dış temsilciliklerde kullanılan ve uçakla Ankara’ya getirilen oylar ATO Kongresi’ne teslim edildi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından 14 Mayıs’ta yapılacak seçimler kapsamında, yabancı seçmen kütüğünde kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen için 73 ülke ve 156 dış temsilcilikte sandık kurulları kuruldu.

Yurt dışı temsilciliklerinde 9 Mayıs’ta tamamlanan oylama işlemlerinin ardından Avrupa’da Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı ülkelerde kullanılan oylar uçaklarla Ankara’ya getirildi.

Oyları taşıyan Türk Hava Yolları’na ait “Selçuklu”, “Çatalhöyük” ve “Rize-Artvin” uçakları, Esenboğa Havalimanı’na aralıklarla indi.

Dış temsilciliklerde kullanılan oyların Türkiye’ye yolculuğu

Havalimanına inen ilk uçakta görev yapan Türkiye-Avrupa Birliği (AB) Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eşbaşkanı ve AK Parti Kayseri Milletvekili İsmail Emrah Karayel, oylama işleminin gerçekleştirildiğini vurguladı. önemli güvenlik önlemleri alarak dışarı

Yolculuğa başlarken uçağın içinde ve bagaj bölümünde incelemelerde bulunduklarını kaydeden Karayel, “Gerek bu oylar kullanılırken gerekse bu oylar uçağa getirilirken tüm siyasi parti temsilcileri bu oyların etrafındaydı. Sandık başındaydılar, oy pusulalarını imzaladılar ve çuvallara konulurken süreci takip ettiler.” söz konusu.

Karayel, yurt dışında oy kullanan tüm seçmenlere teşekkür etti.

Oy devri sırasında siyasi parti temsilcisi olarak görev yapan İstanbul Milletvekili ve CHP’nin Yurtdışı Teşkilat Koordinatörü Yüksel Mansur Kılınç, “Yurt dışında 73 ülkede kullanılan oylarda CHP, Meclis’te en fazla temsilci sayısına sahip parti oldu. oy sandıkları.” dedi.

Uçakta AK Parti, DÜZGÜN Parti ve Yeşil Sol Parti temsilcilerinin bulunduğuna işaret eden Kılınç, yurt dışında vatandaşların oy kullanabilmesi için partisinin çok çalışma yaptığını söyledi.

Ancak Kılınç, dış temsilciliklerde kullanılan oy sayısının yeterli düzeyde olmadığını ve artırılması gerektiğini vurguladı.

Oylar geniş güvenlik önlemleri altında taşındı.

Uçakların inişiyle birlikte mühürlü çuvallar tırlara taşındı.

Saat 05.30’da oyların taşınması tamamlanıp tutanakların tutulmasının ardından TIR’lar polis eşliğinde hareket etti. Güvenlik amacıyla oluşturulan konvoya siyasi parti temsilcileri de katıldı.

Oylar ATO Kongresi’nde Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu’na teslim edildi.

haberdemirkoy.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu