Ekonomi

Yılmaz: Dolaylı vergilerin düşürülmesi talebi var

Eylül ayında kamuoyuna açıklanması beklenen Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında istişarelerin devam ettiğini belirten Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, “Finans sektörü ile toplantımızı cuma günü İstanbul’da gerçekleştireceğiz. Finans Merkezi “Onları temsil eden önemli aktörler olacak. Önümüzdeki 3 yıla ilişkin görünümleri ve beklentileri masaya yatırılacak” dedi.

Yılmaz, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen Kabine Toplantısı’nın ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Yılmaz, daha önceki Orta Vadeli Programlardan farklı olarak, istişare toplantıları ile toplumun farklı kesimlerinin yeni döneme ilişkin beklenti ve önceliklerini dinlediklerini ve bunların OVP’ye yansıtılacağını söyledi.

“Bu vergi sistemini modernize etmek”

Hükümetin OVP’deki büyüme, istihdam ve enflasyon hedeflerini Merkez Bankası ile birlikte belirlediğini vurgulayan Yılmaz, beklenen enflasyon rakamına ilişkin son güncellemenin yapıldığını, 2025 yılına kadar tahminde küçük güncellemeler olacağını, önlerinde bir ön hazırlıklarının olduğunu söyledi. 2026 yılında enflasyonu tek haneye indirme perspektifi kaydedildi.

Başkan Yardımcısı Yılmaz’a vergi reformu sorulduğunda, “İşverenler de, işçiler de ‘vergi sistemine tekrar bakalım’ diyor. “Bu vergi artışı bir indirim değil. Diyelim ki bu vergi sistemi modernize edildi, güncellendi, sadeleştirildi ve daha dengeli hale getirildi.”

“İstişarelerin bir kısmını tamamladık”

OVP’nin muhtemelen eylül ayının ilk 10 günü içinde açıklanacağını ve bunun biraz da çalışmaların gidişatına bağlı olduğunu belirten Yılmaz, şöyle devam etti:

“İstişarelerin bir kısmını bitirdik. İş dünyası, çalışma bakanlığı, memurlar, muhasebeciler ile görüştük. Şimdi tarım ve finans kesimi ile görüşmemiz var. TZOB ve sendika başkanlarıyla görüşmemiz olacak. Şu an kesin tarih belirleyemedik ama kısa süre içinde Tarım ve Orman Bakanı ile görüşmeyi planlıyoruz.Maliye ile görüşmemizi Cuma günü İstanbul’da İstanbul Finans Merkezi’nde gerçekleştireceğiz. Bankalar Birliği vesilesiyle finans kesimini temsil eden değerli aktörler, kamu-özel şube temsilcileri, banka genel müdürleri yer alacak.Onların önümüzdeki 3 yıla ilişkin görünümleri ve beklentileri masaya yatırılacak.Tobb ile de anlaşma düşünüyoruz, tüm illerden liderlerini davet edecekler, biz de muhtemelen tam bir gün ayıracağız. Tüm il ve bölge meselelerinin beklentilerini almış olacağız.”

Yılmaz, OVP’nin üç ayaklı olacağını belirterek, şu bilgileri verdi:

“Para politikasının genel bir çerçevesi var. Detayları TCMB’nin elinde. Maliye politikasının detayları var. Bütçe, bütçedeki rakamların hepsi OVP’de. Bir de tabii ki yapısal çerçeveler var. üçüncü ayak olarak dönüşümler Dünyada daha avantajlı konuma getirecek tüm değişim ve dönüşümler.Yapısal dönüşümler vergi reformlarından eğitimdeki dönüşümlere, hukuk alanındaki değişikliklere kadar her türlü köklü değişikliği içerecek, özellikle ekonomi ile ilgili olarak, yatırım ortamının iyileştirilmesi, verimliliğin, rekabet gücünün ve ekonominin potansiyelinin iyileştirilmesi.”

haber-sorgun.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu