Ekonomi

Türkiye ve İngiltere Serbest Ticaret Anlaşması için müzakerelere başlıyor

Ticaret Bakanlığı, Türkiye ve İngiltere’nin ticaret ortaklıklarını revize ettiğini ve kapsamlı bir Serbest Ticaret Anlaşması için müzakerelere başladığını duyurdu.

Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Türkiye ile İngiltere kapsamlı bir Serbest Ticaret Anlaşması (STA) müzakerelerine bugün başladı.

Aralık 2020’de imzalanan mevcut anlaşma, endüstriyel işleri toplu olarak kapsıyor ve İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılmasının ardından ticaret akışlarının ve tedarik zincirlerinin korunmasını sağlıyor. Mevcut anlaşmadaki gözden geçirme unsuru, İngiltere ve Türkiye’yi ticari çıkarlarını yeniden değerlendirmeye sevk etti.

Geçen yıl başlayan çalışma sonucunda her iki ülke de ticari çıkarlarını genişletmenin ve derinleştirmenin bir bedeli olduğu sonucuna vardı. Yetkililer, inceleme sürecini sonuçlandırmak için Türkiye-Birleşik Krallık Karma Komitesi kapsamında bir toplantıya geldiler ve iyileştirilmiş bir STA için çalışmanın yönü üzerinde anlaştılar.

Her iki ülke de karşılıklı büyüme ve refahı artırma etkisine sahip küresel ticaret kurallarına dayalı bir serbest ticaret ortamını desteklemenin her zamankinden daha değerli olduğunun farkındadır. Bu bağlamda, hem Türkiye’nin hem de Birleşik Krallık’ın çağdaş ekonomilerine uyan ve 21. yüzyıla uygun mevcut bir antlaşma için çalışma fırsatı var. – ANKARA

habersehitkamil.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu