Ekonomi

Sivas’ta mezarlıklar bedava ama ekmek 5 liraya satılıyor.

Mezarlıkların ücretsiz olduğu Sivas’ta birçok büfede ekmek 5 liradan satılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin mezarlık ücretlerine yüzde 54,15 oranında zam yapmasıyla başlayan tepkiler devam ederken, Sivas Belediyesi mezarlık dahil tüm cenaze işlemlerini ücretsiz gerçekleştiriyor. Öte yandan İstanbul’da 200 gram ekmek 8 liraya, 250 gram ekmek 10 liraya satılırken, Sivas’ta bazı büfe sahipleri ağırlığı 220 ile 230 gram arasında olan ekmekleri 5 liraya satıyor. Halka hizmet için bir somun ekmeğin fiyatını 5 lira olarak belirleyen büfe sahibi Yağız Çakmak, yaklaşık 2 yıldır piyasanın altında satış yaptıklarını kaydetti. Çakmak, kentte 7 liraya satılan ekmeğin fiyatını 5 liraya düşürdükleri için talebin fazla olduğunu söyledi.

“Ekmeğin fiyatı büyük şehirlerde 10 lira iken ülkemizde 5 liraya satılıyor.”

İşletme sahibi Yağız Çakmak, kar oranını düşük tutarak vatandaşa hizmet vermek istediklerini belirterek, “Birkaç yıldır Sivas’ta ekmek fiyatını piyasa fiyatının altında satıyoruz. Ekmeğin fiyatı ise şu anda düşük. İstanbul gibi büyük şehirlerde 10 liraya, ülkemizde 5 liraya satılıyor. Sivas’ta birçok yerde 6 buçuk liraya satılıyor.” Satılırken bizden 5 liraya satışa sunuluyor. Ekmeğin ağırlığı 220 ila 230 gram arasındadır. Yoğun bir talep alıyoruz. Biz birkaç yıldır halka hizmet verebilmek adına, elimizden geldiğince Sivas piyasasının altında bir fiyata satıyoruz. Yılbaşından sonra ekmek fiyatlarında artış yaşandı. Şu anda Sivas’ta 7 liraya satılıyor. “Ben 5 liraya satıyorum. Ben kâr edersem herkes kâr eder. Ben onları daha ucuza satmaya davet ediyorum. Fiyatı düşük görenler gramajın düşük olduğunu düşünüyor. Ancak biz satıyoruz.” Standart gramla satışa sunuyoruz, fiyatı düşük tutarak vatandaşı koruyoruz” dedi.

“Her yerde bu kadar ucuz olmasını istiyoruz.”

Ekmeğin ucuz olduğunu belirten müşteri Şemsettin Şener, “Ekmeğin ucuz olması bizim çıkarımıza. Her yerde ucuz olsun istiyoruz. Uzun zamandır buradan ekmek alıyorum, bilmiyorum. Gramajı düşük ama burada mutluyum.” – SİVAS

sapanca-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu