Haber

Terörist baskınından sonra boşalttıkları köylerine 31 yıl sonra dönmeye başladılar

Terörist baskınından sonra boşalttıkları köylerine 31 yıl sonra dönmeye başladılar

Yeniden yerleşime açılan köyün muhtarı: “Mührümü geri istiyorum”

IĞDIR – Ağrı Dağı eteğinde yer alan Iğdır’ın Aralık ilçesine bağlı Tarlabaşı köyü, 31 yıl sonra yeniden yerleşime açıldı. Köyün eski muhtarı ise mührünü geri istedi.

Tarlabaşı köyü sakinleri, 1991 yılında terör örgütü PKK’nın baskı ve atakları nedeniyle ayrılmak zorunda kaldıkları köylerine 31 yıl sonra geri dönmeye başladı. Ağrı Dağı eteğinde yer alan köye dönen köylüler, yıkılan konutların yerine yeni meskenler yaptı. Iğdır Vilayet Özel yönetimi tarafından köylülere yerleşim ve ikametgah numaraları verildi.

Köy boşalmadan evvel köyün 5 yıl muhtarlığını yapan Sayit Işık, kaymakamlıkta olan ve o periyot kendisinden alınan mührün geri verilmesini istediğini belirtti. Seçim kaybetmediğini, terörden ötürü köyün boşaldığını, bundan ötürü da mührün kendi hakkı olduğunu söyleyen Işık, “Ben köyde beş yıl muhtarlık yaptım. Ben de şu an köyde ev yaptım. Bugüne kadar kaymakamlığa gidip mührü istiyordum, köyde kimse yoktu. Şimdi de köyde 4 tane ev yaptık; ikametgahımızı aldık. Özel İdare geldi, numara verdi, numaramız da tamamdır. Biz, mührümüzü sayın kaymakam beyden bekliyoruz. Ben kaymakam beye, ‘Ya bizi seçime götürün ya da bizim mührü geri verin; ikisinden biridir’ dedim. Biz orada ikametgahımızı almışız, orada ikame ediyoruz” halinde konuştu.

(SY-ŞG-HA-Y)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu