Ekonomi

Sony, PS5 satışlarından dolayı rekor kar açıkladı

Sony, çip bölümü ve amiral gemisi PlayStation 5 oyun konsolunun satışlarının da yardımıyla yıllık rekor işletme karı bildirdi.

Şirket, 2,92 trilyon yen beklentilerine rağmen, Mart ayında sona eren çeyrek için 3,06 trilyon yen (22,7 milyar $) gelir bildirdi. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35’lik bir artışa işaret ediyor. Faaliyet karı ise aynı dönemde yüzde 7 düşüşle 124.34 milyar yen olması beklenenden 128.5 milyar yen oldu.

Sony daha önce Mart ayında sona eren mali yılı için 1,18 trilyon yen işletme karı ve 11,5 trilyon yen gelir talep etmişti. Şirket, 1.21 trilyon yen’lik rekor işletme karı ile kendi varsayımını aştı.

PlayStation 5 satışları rekor kırdı

Sony tarafından yapılan açıklamada mali yılda 19.1 milyon PlayStation 5 konsolu satıldığı açıklanırken, şirketin kendi beklentisi ise 18 milyon adet satış olacağı yönündeydi. Bu sayı, Sony’nin tedarik zinciri sorunlarıyla karşı karşıya kaldığı bir önceki mali yılda satılan 11,5 milyon PS5 biriminden daha yüksekti.

Japon devinin oyun segmenti, yıllık yüzde 27’lik düşüşe rağmen 250 milyar faaliyet karı ile yılın en büyük kâr etkenlerinden biri oldu.

meram-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu