Haber

ORC Genel Müdürü: “Seçimin Birinci Turda Bitme Şansı Artıyor”

ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki, sosyal medya hesabından seçimi değerlendirdi. Pösteki, anketlere dayalı yaptığı değerlendirmede, ‘Seçimin birinci turda bitme olasılığı her geçen gün artıyor.’ söz konusu.

ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki, 14 Mayıs seçimlerine kısa bir süre kala anketlere dayalı bir değerlendirme yaptı.

Muharrem İnce ve Sinan Ogan’ın oylarında düşüş yaşandığını belirten Pösteki, şu ifadeleri kullandı:

Geniş ailelerin ‘Ramazan Bayramı’nda bir araya gelmesi, 3. Yol olarak ortaya çıkan Muharrem İnce ve Sinan Ogan’ın oylarının düşmesine neden olmuş gibi görünüyor.

Bayram öncesi yaptığımız çalışmalara göre bu iki ismin oylarında ciddi düşüş gözlemliyoruz.

Geniş aile toplantılarında bu iki isme verilecek oyların boşa gitmesi ve seçimin ikinci tipe bırakılmaması yönünde ciddi bir mahalle baskısı olmalı.

Öyle ki bayramdan sonra hem Kemal Kılıçdaroğlu hem de Erdoğan oylarını artırmış görünüyor, İnce de Ogan da oylarını kaybetmiş görünüyor.’

Ogan ve İnce’nin asıl zararı muhalefete verdiğini belirten Pösteki, tatil konuşmalarının Kılıçdaroğlu’na da fayda sağladığını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

İnce ve Ogan her iki taraftan da oy alsalar da Kılıçdaroğlu %50 sınırına yaklaşan parti olduğu için asıl zararı muhalefete veriyorlar. Bu nedenle ‘bayram ikna konuşmaları’ Kılıçdaroğlu’nun işine gelmiş görünüyor. Seçimin birinci turda bitme olasılığı her geçen gün artıyor.

İYİ Parti’nin oylarında artış yaşandığını belirten Pösteki, bunun ilk turda seçimin sonunu etkileyeceğini söyledi.

‘Seçimin birinci sınıfta bitmesini kolaylaştıran bir diğer şey de Meral Akşener’in sahada tam destekle Kılıçdaroğlu’na oy vermek istemesiydi. 3. ‘Yol’ olarak ortaya çıkan iki adayın asıl hedef kitlesi ‘Kılıçdaroğlu’nun adaylığından memnun olmayan’ İYi Parti seçmeni oldu. Akşener’in partisinden uzaklaşan bu kitleyi ikna etmeye başladığını görüyoruz. Çünkü Düzgün Partisi 6 Mart öncesi yine oranlarına çok yaklaştı.’

Mehmet Pösteki’nin Paylaşımı ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu