Haber

İran’da 30 Kasım’dan bu yana 5 binden fazla öğrenci zehirlendi.

3 ayı aşkın süredir toplu zehirlenme olaylarının görüldüğü İran’da genellikle kız okullarında 230 okulda 5 binden fazla öğrencinin zehirlendiği belirtildi.

İranlı Öğrenciler Haber Ajansı’nın (ISNA) haberine göre, İran Meclisi Zehirlenme Olaylarını Araştırma Komisyonu üyesi Mohammad Hasan Asferi, konu hakkında açıklamalarda bulundu.

Asferi, dün, toplu zehirlenme olaylarıyla ilgili olarak İstihbarat, İçişleri, Eğitim, Sağlık, Devrim Muhafızları ve polis temsilcilerinin katılımıyla bir toplantı yapıldığını söyledi.

Toplantıda sunulan raporlara değinen Asferi, 30 Kasım 2022’den bu yana 25 eyalette 230 okulda 5 binden fazla kız ve erkek öğrencinin zehirlendiğini duyurdu.

İranlı yetkili, zehirlenmenin nedeninin belirlenmesi için çeşitli testlerin yapıldığını ifade ederek, zehrin türü veya kaynağının belirlenemediğini ve soruşturmaların sürdüğünü söyledi.

Asferi, doğrulanmayan bilgilere göre bazı yerlerde çürük meyve kokusuna benzer bir gaz salınımı olduğuna dair ifadelerin yer aldığını belirtti.

Araştırma Kurulu Üyesi Asferi, Sağlık Bakanlığı’nın olayı önemli bir şekilde takip ettiğini ve Bakanlıktan sonucu beklediklerini sözlerine ekledi.

İran’da kız okullarında zehirlenme vakası

İran’da 30 Kasım 2022’den bu yana ağırlıklı olarak kız öğrencilerin eğitim gördüğü okullarda toplu zehirlenme vakaları yaşanıyor. Öğrencilerde solunum sıkıntısı, mide bulantısı, baş ağrısı ve uzuvlarda uyuşma gibi belirtiler görülüyor.

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, şüpheli zehirlenme olaylarını soruşturmak üzere 1 Mart’ta İçişleri Bakanı Ahmed Vahidi, İstihbarat Bakanı İsmail Hatib ve Sağlık Bakanı Behram Aynullahi’yi atadı.

Rejim muhaliflerinin tezine göre, kitlesel zehirlenme olaylarının arkasında İran yönetimi içinde kadınların başını çektiği Mahsa Emini gösterilerinin intikamını almak isteyen bazı radikal gruplar var.

Tahran yönetimine yakın kaynaklar ise olaya halkı yönetime karşı kışkırtmayı amaçlayan rejim karşıtı unsurların karıştığını iddia ediyor.

haber-karacasu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu