Sağlık

Depresyon belirtileri nelerdir? Depresyon nasıl geçer?

Sürekli keder ve ilgi kaybına neden olan depresif ruh hali bir duygudurum bozukluğudur. Bireylerin niyetlerini ve duygularını yakından etkileyen depresyon tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Kişinin yaşam konforunu yakından etkileyebilen depresyon, içinde bulunduğu kişinin yaşamının değersizleşmesine yol açabilmektedir.

DEPRESYON NEDİR?

Depresyon ayrıca majör depresif bozukluk veya klinik depresyon olarak da adlandırılır. Bu hastalığa yakalanan bireylerin duygu, niyet ve davranışları etkilenmekte ve bunlara bağlı olarak çeşitli duygusal veya fiziksel sorunlar ortaya çıkmaktadır. Normal günlük aktiviteleri yapmakta zorlanabilirsiniz ve bazen hayat yaşanmaya değmezmiş gibi gelebilir.

Depresyon sadece bir halsizlik veya anlık bir zayıflık hissi değildir. Depresyon bir anda çözülmesi kolay bir sorun değildir. Depresyon, tedavi gerektiren tedavi edilebilir bir tıbbi durumdur. Bu tedavi süreci bazı durumlarda uzun sürebilmektedir.

Depresyonu olan bireyler, birçok ilaç, psikoterapi veya ikisinin bir kombinasyonu ile devam eden tedavi sonucunda iyileşebilir.

DEPRESYON BELİRTİLERİ

Üzücü ve sorunlu olay örgülerinde üzgün hissetmek çok yaygındır. Depresyonun üzgün hissetmekten başka boyutları da vardır. Bu nedenle depresyon ve üzüntü birbirine karıştırılmamalıdır. Depresyonun en önemli belirtileri şunlardır:

 • her zaman üzgün hissetmek

 • Günlük aktivitelerde ilgi ve zevk kaybı

 • İştah değişiklikleri: Aşırı yeme veya iştah kaybı

 • Konuşma ve harekette sorun

 • Değersiz ve yanlış hissetmek

 • Uykuya dalmada zorluk, sık sık uyanma veya çok uykulu olma

 • Sürekli yorgunluk hissi

 • Konsantrasyon zorluğu, karar vermede zorluk

 • intihar eğilimi

DEPRESYON NELERE NEDEN OLUR?

Depresyona neyin neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Pek çok ruhsal bozuklukta olduğu gibi, tehlikede olan birkaç faktör vardır.

Depresyonun en çok kalıtsal faktörlerden etkilendiğini söyleyebiliriz. Depresyon, kan akrabalarında da bu duruma sahip olan kişilerde daha yaygındır. Depresyona neden olabilecek gen dizilimini belirlemeye yönelik çalışmalar devam ediyor.

 • Depresyonu olan bireylerin beyinlerinde fiziksel değişiklikler olduğu görülmektedir. Bu değişikliklerin ne kadar değerli olduğu hala belirsiz, ancak araştırmacılar bunların depresyonun nedenlerini belirlemeye yardımcı olacağına inanıyor.

 • Hormon stabilitesindeki değişiklikler depresyona zemin hazırlayabilir. Hormon değişiklikleri hamilelik sırasında, doğumdan haftalar veya aylar sonra, tiroid sorunları, menopoz veya diğer birçok koşulda ortaya çıkabilir.

 • Nörotransmiterler, muhtemelen depresyonda rol oynayan doğal olarak oluşan beyin kimyasallarıdır. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, bu nörotransmiterlerin işlevindeki değişikliklerin ve bunların ruh hali istikrarını korumada yer alan nörodevrelerle nasıl etkileşime girdiklerini, depresyonun anlaşılmasında ve tedavisinde değerli bir rol oynayabileceğini göstermektedir.

DEPRESYON NASIL GEÇER?

İlaçlar ve psikoterapi, depresyonu olan birçok insan için etkilidir. İlk etapta doktor veya psikiyatrist semptomları azaltmak için çeşitli ilaçlar yazabilir. Bununla birlikte, depresyonu olan birçok kişi, bir psikiyatr, psikolog veya başka bir akıl sağlığı uzmanıyla yapılan psikoterapiden de yararlanabilir.

Şiddetli depresyonda, semptomlar normale dönene kadar hastanede kalmak veya ayakta tedavi programına katılmak gerekebilir.

haber-beykoz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu