Ekonomi

3 farklı seçenek minimum fiyata masada! Kuruşa hesaplanan

Temmuz ayı asgari fiyat artışı için yüzde 15, yüzde 20 ve yüzde 25 oranlarının masaya yatırıldığı belirtilirken, gözler de enflasyon rakamlarına çevrildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan “Asgari ücret Temmuz’da artacak”Yapılan duyuru ve en düşük emekli maaşının 7 bin 500 TL’ye çıkarılmasının ardından beklentilerini dile getiren çalışanlar “Temmuz’da asgari ücret ne kadar artacak?”sorusuna yanıt aramaya başladı.

MİNİMUM FİYATA 3 ARTIRMA SEÇENEĞİ

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Duman, taban fiyata yapılacak olası artış senaryolarını değerlendirdi.

Katıldığı A Haber canlı yayınında açıklamalarda bulunan Duman, “Yüzde 15, yüzde 20 veya yüzde 25 zam olursa asgari ücretiniz ne kadar olacak?”soruyu yanıtladı.

Duman, bahisle ilgili şu değerlendirmelerde bulundu:

“Geçtiğimiz dönemde taban fiyatta 6 aylık enflasyonun çok üzerinde artış yaşandı. 1 Ocak 2023 itibarıyla asgari fiyat yüzde 54 arttı. Normalde Aralık 2021’de Taban Fiyat Tespit Komisyonu tarafından belirlenirdi. 2022 yılı için taban fiyat maaş zammı yılda bir kez yapılır.Ancak 2022 yılı Temmuz ayında Taban Fiyat Tespit Komisyonu toplanarak 2023 yılı Temmuz ayında tekrar zam yapılmasına karar verilmiştir.2023 yılı Temmuz ayında yapılacak artış Taban Fiyat kararı ile olacaktır. Tespit Komisyonu Mevcut durumda asgari ücretli işçinin bir günlük brüt geliri 333,60 TL olarak belirlenmiş bu ay sonunda 10 bin TL 8 TL İşçiden %15 kesinti ile En düşük net maaş 5 bin 506 TL.Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Temmuz’da ara zam olacağını açıklamasıyla ihtimalleri görüştük.Orta düzeyde bir artış yapılırsa asgari ücret net 10 bin 200 TL olacak. Yüzde 25 zam kararı alınırsa net 10 bin 633 TL olacak.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu