Ekonomi

Yurt dışı seyahat tercihleri ​​%99 arttı

Yeni yılın ilk çeyreğini geride bırakırken Tatilsepeti Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan 2023 ilk çeyrek verilerini değerlendirdi.

Hem pandeminin etkisiyle ertelenen talepler hem de uzun süredir sabit kalan kur seviyesi nedeniyle yurt dışı seyahatlerinin 2022’nin ilk çeyreğine göre yüzde 99 arttığını belirten Dr. Tatilsepeti Yönetim Kurulu Başkanı Kaan Karayal “TÜİK verilerine göre bu çeyrekte yurtdışını ziyaret eden vatandaş sayısı geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 99 artarak 2 milyon 69 bin 229’a ulaştı. Kişi başı ortalama harcaması 677 dolar oldu. Yurt dışı seyahatlerinde en çok tercih edilen destinasyonlar Balkanlar, Budva, Mısır, İtalya ve Yunanistan’dır.

 

Turizm gelirinin %20,8’i yurt dışında yerleşiktir.

Turizm gelirlerinin bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 32,3 arttığını belirten, Karayal,Turizm gelirinin %20,8’i ülkemizi ziyaret eden yurt dışında ikamet eden vatandaşlardan elde edildi.   Ziyaretçiler gezilerini bireysel ya da paket olarak organize etmektedir. Bu çeyrekte yapılan harcamaların 7 milyar 503 milyon 255 bin doları bireysel, 1 milyar 187 milyon 249 bin doları ise paket ilaç harcaması oldu.

 

Ziyaretçi sayısında %26,8 artış

Ziyaretçi sayısının bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 26,8 arttığını belirten Karayal, sözlerini şöyle sürdürdü: TÜİK verileri gösteriyor ki; 2023 yılının ilk çeyreğinde ülkemizden çıkış yapan ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %26,8 artarak 8 milyon 181 bin 566 kişiye ulaştı. Ziyaretçilerin yüzde 20,4’ünü 1 milyon 672 bin 332 kişi ile yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu.”

 

Bu çeyrekte ülkemizden çıkış yapan ziyaretçilerin ortalama gecelik harcaması 84 dolar olurken, yurt dışında ikamet eden vatandaşların ortalama gecelik harcaması 69 dolar oldu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

duragan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu