Ekonomi

Yenilenebilen ve kullanıma sunulabilen ürünlerin kapsamı genişletildi

Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Yenilenmiş Eserlerin Satışına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yönetmelik, kullanılmış eşyanın yenilenmesi ve yeniden satışına ilişkin uygulama usul ve esaslarını düzenlemektedir.

Buna göre akıllı saatler, bilgisayarlar (dizüstü, masaüstü), oyun konsolları ve modemler de yenilenebilen ve kullanıma sunulabilen ürünler arasında yer aldı.

Yüzde 85 pil kapasitesi altındaKullanılmış cep telefonlarının yenilenmiş eserler şeklinde satılabilmesi için pillerinin değiştirilmesi gerekiyordu.

Yenileme merkezleri, ilgili standarda göre alınmış hizmet yeri yeterlilik belgesine sahip olmak kaydıyla, yenileme yetki belgesi almaya gerek kalmaksızın yönetmelikte belirlenen tüm işler için yenileme yapabilecek.

Söz konusu merkezler, yönetmelikle belirlenen işlerin imalatçısı veya ithalatçısı ile yetkili servis sözleşmesi imzalayabilecek. Belirlenen işlerin imalatçısı veya ithalatçısı olan ticari işletmelerin yenileme merkezleri, bu işler için zorunlu yetkili servislerden biri olarak faaliyet gösterebilecek.

Yenilenen bir eser birden fazla yenilemeye tabi olabilir.

Yenileme yetki belgesi almak için gerekli ödenmiş sermaye tabanı da 10 milyon liradan 30 milyon liraya çıkarıldı.

Yönetmeliğin yayım tarihinin verdiği prestij ile yenileme yetki belgesine sahip ticari işletmelerden ödenmiş sermaye bedeli 30 milyon liranın altında olanlar 1 Ocak 2024 tarihine kadar ödenmiş sermaye bedelini 30 milyon liraya tamamlayacak. .

Yenilenen işlerde ayırt edici logo kullanılabilir

Yönetmelikte yenileme merkezlerinin şubeleştirilmesine ilişkin de düzenleme yapıldı.

Buna göre yenileme merkezi, Yönetmelik kapsamında yürütülen faaliyetlerin tamamının veya bir kısmının gerçekleştirilmesi için sermaye şartı dışında başka kurallar da sağlayan kendisine bağlı şubeler açabilecektir. Şubenin faaliyete geçebilmesi için, Bakanlık veya Türk Standartları Enstitüsü tarafından şubeler için belirlenen yönetmelik veya standartlara uygun hizmet yeri yeterlilik belgesini almış olması ve Bakanlığa bildirmesi gerekir. Yönetmelik kapsamında, şubeler tarafından yürütülen faaliyetlerden şube ve bağlı bulundukları yenileme merkezi müştereken ve müteselsilen sorumlu tutulacaktır.

Yönetmelik ile belirlenen tadilatlı eserlerin uzaktan bağlantı araçları kullanılarak satışa sunulması halinde, bu eserlerin kullanılmamış eşya ve diğer kullanılmış eşyadan ayırt edilebilecek şekilde farklı bir kategoride satılması zorunlu olacak. Tadilat merkezi, şube, yetkili satıcı ve yetkili alıcı, yenilenen işler için Bakanlıkça belirlenen ayırt edici logoyu reklam ve tanıtımlarında kullanabilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu