Ekonomi

UBS geri alımlara devam etmeye hazırlanıyor, Credit Suisse anlaşması nedeniyle 4. çeyrekte zarar açıkladı

UBS, hisse geri alımlarına yılın ikinci yarısında devam etme niyetini açıkladı ve 2024 için 1 milyar dolara kadar hisse geri alımını hedefliyor. Bu hamle, bankanın eski rakibi Credit Suisse ile entegrasyonunun ilk aşamasını tamamladığını açıklamasının ardından geldi. . Bu gelişmenin yanı sıra, UBS olumlu net yeni varlık akışları yaşıyor.

İsviçreli bankacılık devi ayrıca 2023 için hisse başına 0,70 dolar temettü sunmayı planladığını duyurdu; bu da bir önceki yıla göre %27 artış anlamına geliyor. Bu ileriye dönük önlemlere rağmen UBS, dördüncü çeyrekte 279 milyon dolarlık net zarar bildirdi. Credit Suisse’in satın alınmasıyla ilgili maliyetlere atfedilen bu kayıp, şirket tarafından derlenen konsensüs tahminine göre beklenen 285 milyon doların biraz altındaydı.

UBS CEO’su Sergio Ermotti, satın almanın ardından artan ölçek ve yeteneklere dikkat çekerek bankanın geleceği hakkındaki iyimserliğini dile getirdi. Ermotti’ye göre, bu gelişmelerin daha iyi kaynak disipliniyle birlikte dünyanın en büyük varlık yöneticisine sürdürülebilir uzun vadeli büyüme ve daha yüksek getiri sağlaması bekleniyor. Ermotti ayrıca müşterilerin, satın alma işleminden bu yana UBS’ye 77 milyar dolarlık net yeni varlık emanet ettiğini de belirtti.

InvestingPro İçgörüleri

UBS hisse geri alımlarına ve temettü artışlarına hazırlanırken InvestingPro’nun gerçek zamanlı ölçümleri daha geniş bir finansal tablo çiziyor. Bankanın piyasa değeri 95,46 milyar dolar seviyesinde bulunuyor ve bu da sektördeki önemli varlığını yansıtıyor. UBS’nin şu anda düşük kazanç çarpanıyla işlem görmesi, 2023’ün üçüncü çeyreği itibarıyla son on iki ayda F/K oranının yalnızca 9,13 olması, faydalarından daha az değerli olabileceğini gösteriyor. Bu, UBS’nin düşük kazanç çarpanıyla işlem gördüğünü vurgulayan InvestingPro İpucu ile tutarlıdır.

Getiri açısından UBS, son üç ayda %17,46’lık fiyat toplam getirisi ve daha da etkileyici bir biçimde son altı ayda %33,68’lik bir getiri ile güçlü bir performans sergiledi. Bu olumlu ivme, hisse senedi işlemlerine, 52 haftanın en yüksek seviyesine yakın, zirve değerinin %97,1’iyle yansıyor. İstikrar arayan yatırımcılar için, UBS’nin art arda 12 yıl boyunca temettü ödemelerini sürdürdüğünü ve mevcut temettü veriminin %1,93 olduğunu belirtmekte fayda var.

UBS’ye yatırım yapmayı düşünenler için, burada şirketin mali durumu ve piyasa konumu hakkında daha derinlemesine bilgi sağlayabilecek 10 InvestingPro İpucu daha var. Bu ek ipuçlarını keşfetmek ve InvestingPro’daki tüm araç setinden yararlanmak için SFY24Kupon kodunu kullanarak 2 yıllık InvestingPro+ aboneliğinizde ek %10 indirim kazanın veya SFY241Kupon kodunu kullanarak 1 yıllık InvestingPro+ aboneliğinizde %10 ek indirim alabilirsiniz.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu