Haber

Türkiye’nin ilk uzay gezgini kapsüle ulaştı: Kapak kapatıldı, NASA’dan onay geldi

Türkiye’nin ilk uzay gezgini Alper Gezeravcı’nın da katıldığı “Ax-3” görevi için geri sayım sürüyor.

ABD’nin Florida eyaletindeki Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan gece yarısı 00.49’da gerçekleşecek fırlatma öncesinde uzay yolcuları aileleriyle vedalaşarak kendilerini Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşıyacak SpaceX uzay aracına hareket etti. ). .

Uzay yolcuları fırlatma alanına ulaştı ve kendilerini uzaya taşıyacak kapsüle doğru ilerledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, uzay uçuşu öncesinde Alper Gezeravcı ile görüntülü görüşme gerçekleştirdi.

Kacır, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkiye’nin İlk İnsanlı Uzay Görevini gerçekleştirecek Astronot Alper Gezeravcı, ‘Güle güle’ diyerek milletimize selamlarını iletti.”

Toplantıda Kacır, “Bugünkü kontrollerin olumlu sonuçlandığını ve NASA’dan onay alındığını bize bildirdiler. Kalbimiz sizinle, dualarımız sizinle. Her zamanki gibi çok hazırsınız. “

SpaceX, Ax-3 grubunun uzay yolculuğunu gerçekleştireceği kapsüle ulaştığı anları sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Paylaşımda, özel astronot kıyafetleriyle fırlatma sahasına gelen Ax-3 mürettebatının, ISS’ye gidecekleri SpaceX’in Falcon 9 roketinin yanında heyecanlı olduğu görüldü. Grup daha sonra Falcon 9 roketinin uzaya taşıyacağı Dragon kapsülüne yerleşerek son incelemelerde bulundu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu