İş

Ticaret Bakanı Ömer Bolat Mısır’a resmi ziyarette bulunacak

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, iş adamları heyetiyle birlikte 27-28 Ekim tarihlerinde Mısır’ın başkenti Kahire’ye resmi bir ziyarette bulunacak.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Bolat’ın ziyareti, Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Ahmed Samir Salih’in daveti üzerine gerçekleştirilecek.

Bakanlığımızın, Türkiye ile Mısır arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin daha da geliştirilmesi amacıyla düzenlediği geziye, ülkenin önde gelen iş adamlarından oluşan bir ticaret heyeti de katılacak. 10 sivil toplum kuruluşu liderinin de aralarında bulunduğu 113 iş insanının yer aldığı ziyaret programı, Türk ve Mısır iş dünyası arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesini amaçlıyor.

Bakan Bolat, yuvarlak masa toplantısında Türk ve Mısırlı iş çevreleriyle bir araya gelecek, Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Salih ile de ikili görüşme gerçekleştirecek.

Söz konusu toplantıda, 10 milyar dolar civarında olan Türkiye-Mısır ticaret hacminin 5 yılda 15 milyar dolara çıkarılmasına yönelik yol haritası çizilecek. Türkiye ile Mısır arasında Teknik Danışmanlık Toplantısı ve Serbest Ticaret Anlaşması’nın 5. Ortak Komite Toplantısı 24-25 Ekim tarihlerinde gerçekleştirildi. Ayrıca alanda yaşanan gelişmeler de tartışılacak.

Yerel para birimlerinin ikili ticarette kullanılması da ele alınacak.

27-28 Ekim tarihlerinde yapılan görüşmelerde, Türkiye-Mısır Serbest Ticaret Anlaşması’nın genişletilmesi ve revize edilmesi müzakerelerinin başlatılması, ikili ticarette yerel para birimlerinin kullanılması, iki ülke arasında Ro-Ro hattının kurulması, çalışma izinleri gibi konular ele alındı. Mısır’daki iş çevrelerinin karşılaştığı pazara erişim sorunları da ele alınacak. .

Bolat, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi’nin himayelerinde Kahire’de bu yıl ikinci kez düzenlenecek olan Uluslararası İmalat Kongre ve Fuarı’nın açılışına katılacak ve Türk firmalarının sektör temsilcileriyle toplantılar gerçekleştireceği fuar alanını ziyaret edecek. Mısırlı meslektaşları.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu