Teknoloji

Spotify’ın durmaya niyeti yok: Yeni kullanıcı sayısı belli oldu

Müzik yayını devi Spotify, yaptığı açıklamada 2023 yılı sonu itibarıyla aylık aktif kullanıcı sayısının 600 milyonu aştığını ve 2024 yılının ilk çeyreğinin kârla tamamlanmasını beklediğini duyurdu.

CEO Daniel EkŞirketin dördüncü çeyrek kazançlarını açıklamasının ardından X’e yaptığı açıklamada, “Spotify çok güçlü bir çeyrek geçirdi ve şirket genelinde gerçekten dikkate değer bir büyümeyle harika bir yılı tamamladı” dedi.

Şirketin 2023 sonu itibarıyla aylık 602 milyon aktif kullanıcısı (MUA) bulunuyordu ve bu sayı bir önceki yıla göre yüzde 23 artış gösterdi. Şirketin ayrıca gelirlerinin büyük bir kısmını oluşturan yüksek fiyatlı aboneleri de var. Yüzde 15 artışla 236 milyona ulaştı.

Spotify, geçen yıl 11,7 milyar Euro olan gelirini bu yıl 13,2 milyar Euro’ya çıkardı. Şirket, 2023’te 446 milyon Euro’luk işletme zararı açıkladı ancak bu rakam, 2022’deki 659 milyon Euro’luk işletme kaybına kıyasla önemli bir iyileşmeyi temsil ediyor.

Temmuz ayında, New York’ta listelenen İsveçli şirket, Apple ve Amazon’un rakip müzik servislerini örnek alarak, dünya çapında birçok ülkede premium aboneler için fiyatları artırdığını duyurdu.

  • Spotify mı yoksa Apple Müzik mi? Hangisi daha uygundur?

Spotify, piyasaya sürülmesinden bu yana büyük yatırımlar yaptı, yeni pazarlara açıldı ve sonraki yıllarda podcast’ler gibi özel içeriklerle büyümeyi hızlandırdı. Geçtiğimiz hafta Joe Rogan ile anlaşmasını yenilediğini ve sanatçının listelerde zirveye çıkan podcast’i için uzun vadeli bir ortaklığa imza attığını duyurdu. Şirket, 2024 yılının ilk çeyreğinde 618 milyon kullanıcıya ulaşmayı ve 180 milyon euro faaliyet karı elde etmeyi beklediğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu