Teknoloji

Satürn’ün 62 Yeni Uydusu Keşfedildi

Güneş Sistemindeki en büyük ikinci gezegen Satürn , yakın zamanda Güneş Sisteminde en fazla uyduya sahip gezegen unvanını kaybetmişti. Geçtiğimiz aylarda keşfedilen 12 yeni uydu ile unvan Jüpiter’e geçmişti. Ancak resim yine değişti.

Toplam 92 uydusu ile uydu sayısında lider olan Jüpiter, liderliği yine Satürn’e kaptırdı. British Columbia Üniversitesi’ndenBilim adamları, Satürn’ün yörüngesinde dönen 62 yeni uydu keşfettiklerini duyurdular.

Yeni aylar nasıl keşfedildi?

  • Yeni keşfedilen dört uydunun Satürn çevresindeki seyri.

Yeni aylar, Edward Ashton liderliğindeki ekip tarafından daha önce Satürn’de kullanılmayan bir teknik kullanılarak keşfedildi. Bilim insanları, ” kaydır ve istifle“Tekniği ile gözlemlenecek bir yol seçti ve gözlem sırasında elde edilen tüm fotoğrafları bu yol üzerinde hizaladı.

Birçok yolda uygulanan bu hizalama tekniği ile gezegenin çevresinde daha önce görülmemiş yeni cisimler yani uydular ortaya çıktı. Bu teknik şimdiye kadar Neptün ve Uranüs’ün uydularını araştırmak için de kullanılmıştır.

Teknikte kullanılan manzaralar 2019-2021 ortalarındadır. Kanada-Fransa-Hawaii Teleskobu Çektiği görüntülerdi. Üç saatlik zaman dilimini kapsayan ve yol üzerinde sıralanan görüntüler sonucunda çapı 2,5 kilometre kadar küçük cisimler de gözlemlendi.

62 yeni ayıyla Satürn’ün sahip olduğu toplam uydu sayısı 145’eulaşmış.

haber-hassa.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu