Ekonomi

SAMEKS Ekim’de 0,4 Puan Düşerek 50,7 Puana Düştü

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Satınalma Yöneticileri Bileşik Endeksi (SAMEKS) ekim ayında bir önceki aya göre 0,4 puan azalarak 50,7 puana ulaştı.

MÜSİAD tarafından hazırlanan SAMEKS Ekim 2023 sonuçları açıklandı. Öte yandan Ekim ayında mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi bir önceki aya göre 0,4 puan ivme kaybederek 50,7 puanla referans fiyatın üzerinde seyrini sürdürdü.

Bu dönemde Hizmet Şube SAMEKS Endeksi 0,6 puan artışla 50,5’e yükseldi. Sanayi Sektörü SAMEKS Endeksi 2,7 puan kayıpla 50,8 puanda kaldı.

Hizmet sektöründe girdi alımlarındaki yüksek artışa rağmen iş hacmi istikrarlı bir görünüm sergilerken, sanayi sektöründe yeni siparişlerin azalması, başta üretim olmak üzere sektör genelinde gözlenen ivme kaybında belirleyici oldu.

Her iki branşta da arz sıkıntısının yaşandığı Ekim ayında, bir önceki aya göre istihdam kayıplarının da yaşanması dikkat çekti.

Böylece, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış SAMEKS Bileşik Endeksi 50,7 puanla referans değerinin hemen üzerinde yer alırken, bu dönemde büyüme hızının yavaşladığına işaret etti.

haberyavuzeli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu