Haber

Röportajlarda Haksızlıklar Devam Ediyor

MUSTAFA USTA

Eğitim İşçileri Sendikası Sinop Şube Başkanı Celal Şahbenderoğlu, “Görüşme işinin ne kadar yanlış olduğunu, görüşmede her zaman usulsüzlükler olacağını, yine birilerinin kayırılacağını, düşük gelirli kişiler gibi bir takım haksızlıkların olacağını söylüyorduk. Puanlar yüksek puanlı kişilere göre önceliklendirilecek ve başkanın da dediği gibi “Maalesef görüşmelerin adil olacağı noktasını göremedik, adaletsizlikler yeniden yaşandı. Ne yazık ki ülkemizde Cumhurbaşkanımız dahil hiç kimse buna çözüm üretemedi” dedi.

Eğitim İşçileri Sendikası Sinop Şube Başkanı Celal Şahbenderoğlu, Türkiye’de yapılan röportajlarda adaletsizliklerin devam ettiğini belirtti. Şahbenderoğlu, “Son dönemde memurların girdiği pozisyonlar için terfi sınavları yapılıyordu. Bu görüşmelerde, mülakat puanlarının kişilere aldıkları puanların çok altında verildiğini, bunun kasıtlı olduğunu düşündüğümüz ve bu şekilde yapıldığını gördük. Hukuken takip edileceklerini biliyoruz. Maalesef böyle durumlar yaşandı. “Bu bizim haklılığımızı bir kez daha ortaya koydu” dedi.

“Maalesef ÜLKEMİZDE CUMHURBAŞKANIMIZ DAHİL KİMSE BUNU ANALİZ ETMEDİ”

Celal Şahbenderoğlu şunları söyledi:

“Maalesef daha önceki endişelerimiz gerçekleşmeye başladı. Geçmişte oy Söz verilen röportajın kaldırılması bir yana, maalesef röportajda her zaman gördüğümüz hatalar günümüzde de yapılmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde memurlar için terfi sınavları yapıldı. Bu görüşmeler sırasında gördük ki, puanlarının çok altında olan kişilere görüşme puanı vermenin kasıtlı olduğuna inanmaktayız ve bunların yasal olarak takip edileceğini de biliyoruz. Ne yazık ki buna benzer durumlar da yaşandı. Bu bizi bir kez daha haklı çıkardı. Mülakat işinin ne kadar yanlış olduğunu, mülakatta her zaman usulsüzlükler olacağını, birilerinin tekrar kayırılacağını, düşük puanlı kişilere yüksek puanlı kişilere öncelik verilmesi gibi haksızlıkların olacağını söylüyorduk. Başkanın görüşmelerin adil olacağını söylediği noktayı ne yazık ki göremedik, haksızlıklar yeniden yaşandı. . Maalesef ülkemizde Cumhurbaşkanımız dahil hiç kimse bir çözüm üretemedi. Bu röportaj tuhaflığı hâlâ devam ediyor ve insanlarımız bu noktada mağdur edilmeye devam ediyor.

“DEVLETİ YÖNETENLER BU HAKSIZLIKLARA SON VERMELİ”

Birilerinin partizan olarak bu işlerden çıkar sağladığını düşünüyoruz. Bunu son derece yanlış buluyoruz. Türkiye’nin geldiği bu noktadan da üzüntü duyuyoruz. Hükümetin bu konuyu sağlıklı bir şekilde değerlendirmesi ve bu haksızlıkları bir an önce ortadan kaldırması gerektiğini düşünüyoruz, aksi takdirde bu lekeler her zaman bu iktidara musallat olmaya devam edecektir. Bu süreçte halkımızın bu tür haksızlıkları doğru değerlendirmesini istiyoruz. Ne yazık ki seçim sonrasında da gördüğümüz gibi seçimde verilen sözler yine aynı oluyor ve bu hatalar yapılıyor. Halkımızın bunu yeterince değerlendirmesini ve bu konuların doğru şekilde araştırılmasını istiyoruz. Oy Böylece onların yalanlarıyla bir yere varamayacağımızı görmüş olduk. Röportaj olayındaki bu hukuksuzlukları da bunun kanıtı olarak görüyoruz. Dolayısıyla halkımızın bu konuyu doğru değerlendirmesi gerekiyor. Bu hataların artık yapılmaması için herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Devleti yönetenlerin ve devletin ekiplerindeki kişilerin bu haksızlıklara son vermesi gerekiyor. “Liyakat esas olacak diyen ve bunu bir yere seçim vaadi olarak yansıtanlar iktidara geldiğinde her şeyin her zamanki gibi devam ettiğini görüyoruz.”

Kaynak: ANKA / Yerel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu