İş

Riot Games çalışanlarını işten çıkarmaya başladı, projeler iptal edildi

Riot Games, League of Legends ve Valorant gibi oyunların üreticisi olarak bilinen şirket, küresel çapta iş kesintisi yapma kararı aldı. 2024 yılında önemli sayıda çalışanı kapsayan bu kararla bazı oyun projelerinin iptal edilmesine karar verildi. Riot Games’ten yapılan açıklamaya göre küresel iş gücünün yaklaşık yüzde 11’ini oluşturan 530 kişinin işten çıkarılacağı belirtildi. Bu gelişme, teknoloji ve oyun sektöründeki büyük şirketlerde işten çıkarmaların arttığı bir döneme işaret ediyor.

Riot Games’te büyük işten çıkarmalar

Geçtiğimiz yıl video oyun sektöründe yaşanan 9.000’den fazla işten çıkarma dalgasının hemen ardından Riot Games de emsal bir karar aldı. Şirket, “gelecekte daha sürdürülebilir bir konuma ulaşmak için daha az ama etkisi yüksek projelere odaklanmaya” karar verdiğini duyurdu.

CEO Dylan Jadeja, şirket genelinde yaptığı açıklamada, “Yaptığımız bazı önemli yatırımların beklediğimiz sonuçları vermediğini gözlemledik” derken, Riot’un League of Legends dünyasını yeni oyunlara ve farklı oyun biçimlerine genişletme çabalarına vurgu yaptı. Riot, League of Legends, Valorant, Teamfight Tactics ve Wild Rift gibi temel canlı oyunlara odaklanmanın yanı sıra, espor faaliyetlerine ve bu oyunlarla ilgili diğer etkinliklere de öncelik verdiğini belirtiyor.

Ayrıca halen geliştirilme aşamasında olan Project L isimli 2D dövüş oyununun League karakterleriyle “büyük ilerleme kaydettiği” ve Arcane serisinin Netflix için ikinci sezonunun kasım ayında yayınlanacağı da paylaşıldı.

Bazı projeler iptal edildi ve oyunlar küçültüldü

Riot Games’in yapısal değişikliklerinden doğrudan etkilenen projelerden biri de 2019 yılında duyurulan ücretsiz kart oyunu Legends of Runeterra oldu. Bu proje kapsamında grup azaltılacak ve PvE (Oyuncuya Karşı Çevre) odaklı olacak. oyuncular için oyun modu. Riot’un 2019’da duyurduğu ve League of Legends evreniyle ilgili yeni oyunlar geliştirmeyi amaçlayan küçük stüdyolarla iş birliği yapmayı hedefleyen Riot Forge yayıncılık şirketi de bu durumdan etkilendi. Riot Forge, 21 Şubat’ta yayınlanacak Bandle Tale: A League of Legends Story’nin ardından faaliyetlerini durduracak.

Riot Games, işten çıkarılan çalışanlara kıdem paketleri, tazminat ve diğer bazı menfaatler sağlanacağını belirtirken, kesintilerin sadece maddi bir amacı olmadığını, asıl amacın “odaklanmak” olduğunu vurguluyor. Pandemi döneminde diğer sektörler gibi video oyun sektörü de hızlı bir büyüme yaşadı. Ancak 2024 yılı başından bu yana sektörde işten çıkarılanların sayısı 3.800’ü aşmaya devam etti. Geçen yılın toplamı 9.000’e ulaştı ve şu ana kadar sadece Ocak ayındayız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu