Haber

Polonya Halkının Yarısı Başkanın Hükümet Kurma Kararına Katılmıyor

Polonya’da yapılan yeni bir ankete göre halkın yüzde 50’den fazlası, Başkan Andrzej Duda’nın mevcut Başbakan Mateusz Morawiecki’ye yeni hükümeti kurma görevini verme kararına karşı çıkıyor.

Pollster Araştırma Enstitüsü’nün Magnificent Express gazetesi için yaptığı ankete katılanların yüzde 52’si, Başkan Duda’nın hükümeti kurma görevini görevdeki Morawiecki’ye vererek doğru bir hamle yapmadığına inanıyor.

Katılımcıların yüzde 38’i Duda’nın kararını desteklerken, yüzde 10’u ise konuyla ilgili görüş belirtmedi.

Anketin 7-8 Kasım tarihlerinde 1014 Polonyalı ile yapıldığı kaydedildi.

Polonya Cumhurbaşkanı Duda, 15 Ekim seçimlerinin ardından 6 Kasım’da yaptığı açıklamada, hükümeti kurma görevini, seçimlerde birinci gelen ancak başarıya ulaşamayan Hukuk ve Adalet Partisi’nin temsilcisi mevcut Başbakan Morawiecki’ye verdi. parlamento çoğunluğu.

Seçim sonuçlarına göre iktidardaki Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) yüzde 35,38 oyla birinci oldu.

PiS’i yüzde 30,70 ile ana muhalefet bloğu Sivil Koalisyon ve yüzde 14,4 ile Üçüncü Yol İttifakı takip etti. Yeni Sol Parti yüzde 8,61, aşırı sağ Konfederasyon Partisi ise yüzde 7,16 oy aldı.

PiS birinci olmasına rağmen meclis çoğunluğunu kaybetti. Bu durumda üç muhalefet partisinin Meclis’te çoğunluk için koalisyon kurması bekleniyor.

kelkit-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu