Yaşam

Muhtemelen bilmediğiniz kabartma tozunun farklı kullanım alanları

Hamur işi tariflerinin vazgeçilmez bir bileşeni olan kabartma tozu aslında sirke, karbonat ve limon gibi ev temizliğinde de kullanılabilen çok yönlü bir malzemedir. Kabartma tozunun farklı kullanım alanları olduğunu bilmeyenler için hazırlamış olduğumuz bu içerik, ev temizliğinde işinizi kolaylaştıracak ve başa çıkmakta zorlandığınız birçok sorunun üstesinden nasıl geleceğiniz konusunda size fikir olacaktır.

Kabartma tozunun farklı kullanım alanları arasında; leke giderme, yüzey temizleme, koku hapsetme ve tıkanıklık giderme gibi yetenekler yer alır. Bu yetenekler arasında hiç şüphesiz en çok işe yarayan ise kokuları hapsetme kabiliyetidir.  Peki, kabartma tozunun farklı kullanım alanları nasıl çalışır ve tam olarak nelerdir?

İşte ev temizliğinde kabartma tozunun farklı kullanım alanları…

KABARTMA TOZUNUN FARKLI KULLANIM ALANLARI

  • Kabartma Tozu İle Giysilerdeki Lekeleri Çıkarın

Kabartma tozunun farklı kullanım alanlarından bir tanesi de giysilerdeki lekeleri çıkarmada üstün performans göstermesidir. Kabartma tozunu leke çıkarıcı olarak kullanmak için su ve kabartma tozunu karıştırarak katı bir macun hazırlayın ve bunu giysilerdeki lekeleri alanlara uygulayarak 15-20 dakika bekletin. Ardından giysinin lekeli yüzeyini soğuk su ile durulayın ve her zamanki yıkadığınız gibi giysiyi yıkayın ve lekelerinden kurtarın.

  • Kabartma Tozu İle Mutfak Yüzeylerini Aşındırmadan Temizleyin

Kabartma tozunun farklı kullanım alanları arasındaki mutfak yüzeylerini aşındırmadan temizlemekte yer alır.  Bunun için bir yemek kaşığı kabartma tozunu birkaç yemek kaşığı su ile karıştırarak macun kıvamına getirin. Hazırlamış olduğunuz bu macunu tezgah ve lavabo gibi kirli yüzeylere sürerek yumuşak kıllı bir diş fırçası ya da sünger yardımıyla hafifçe ovalayarak temizleyip kalan kalıntıları arındırmak için iyice durulayın.

  • Kabartma Tozu İle Buzdolabı Kokusunu Ortadan Kaldırın

Kabartma tozunun farklı kullanım alanları arasında en çok bilinenlerden bir tanesi buzdolabında oluşan kötü kokuları gidermek. Buzdolabını taze tutmak ve kokusunu ortadan kaldırmak için raflardan bir tanesine bir kase içerisinde kabartma tozu koyun ve ayda bir değiştirin.

  • Kabartma Tozu İle Halılarda Oluşan Kötü Kokuyu Giderin

Kabartma tozunun farklı kullanım alanları arasında en çok fayda gösterdiği konu kötü kokuları hapsetmesidir. Kabartma tozunun bu yeteneği halılar üzerinde hoş olmayan kokuları gidermek için de kullanılabilir. Kokusundan hoşlanmadığınız halının üzerine ince bir tabaka olacak şekilde kabartma tozu serpin ve 20 dakika bekletin. Ardından elektrikli süpürgenizin en güçlü ayarında tüm halıyı 2 kere süpürün.

  • Kabartma Tozu İle Fırın Temizliğini Basitleştirin

Kabartma tozunun farklı kullanım alanları arasında zorlayıcı fırın lekelerinin temizliğini kolaylaştırmak da yer alıyor. Kabartma tozu ile fırın temizlemek için fırının tabanına kabartma tozunu serpin, üzerine biraz su püskürtün ve bir gece boyunca fırının kapağı açık olacak şekilde bekletin. Sabah nemli bir bez yardımıyla kiri hafifçe ovalayarak temizleyin.

  • Kabartma Tozu İle Boru Tıkanıklığını Açın

Kabartma tozunun farklı kullanım alanlarından bir tanesi ise duyunca şaşıracağınız boru tıkanıklığı açmaktır. Bunun için tıkalı gidere yarım bardak kabartma tozu ve sirke dökün. 30 dakika bu şekilde bekletin ve sıcak su ile durulayın. Gerekirse işlemi tekrarlayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu