Haber

Lübnan, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile deniz sınırlarını müzakere ediyor

Lübnan Dışişleri Bakanı Abdallah Bouhabib, Lübnan’ın deniz yetki alanlarını belirlemek üzere Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile görüşmelere başladığını belirtti.

Yunanistan’ın başşehri Atina’ya resmi ziyarette bulunan Bouhabib, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile bir araya geldi.

Bouhabib, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, ülkesinin sınır sorunlarını çözmek amacıyla attığı adımlara dikkat çekti.

İsrail ile Lübnan’ın deniz sonlarını belirlemeye yönelik imzaladığı muahedeye değinen Bouhabib, “Kıbrıs (Rum kesimi) ile devam edeceğiz. (Güney) Kıbrıs’la deniz sınırları için müzakere inisiyatifini başlattık.” dedi.

Yunanistan’ın deniz yetki alanlarını belirlemek üzere Mısır ve İtalya ile imzaladığı anlaşmaları hatırlatan Dendias ise Libya’da yeni bir hükümet seçilmesinin akabinde Yunanistan’ın Libya ile de bu çerçevede bir anlaşma yapmayı arzuladığını ifade etti.

Dendias, Yunanistan’ın Türkiye’yle de deniz yetki alanlarına ilişkin benzer bir anlaşma imzalamayı umduğunu vurgulayarak, “Umut ediyoruz ki Türkiye’deki seçimlerden sonra Türkiye ile ortamızda var olan (bu) tek sorunu milletlerarası deniz hukuku temelinde müzakere edebiliriz.” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu