Teknoloji

Kaspersky, sınır ötesi siber suçları önleme operasyonu kapsamında siber tehdit verilerini INTERPOL ile paylaşıyor

Kaspersky, ulusal emniyet teşkilatının ve özel sektör kuruluşlarının sürekli gelişen siber tehditlerle mücadeleye yönelik ortak çabalarını destekleyen bir girişim olan INTERPOL ve Gateway proje ortaklarını içeren Synergia Operasyonu’na katılarak sınır ötesi siber suçlarla mücadeleye katkıda bulundu. INTERPOL’e 50’den fazla ülke üye Bu operasyon, kimlik avı, kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımı saldırılarıyla ilgili kötü amaçlı altyapıyı bozmaya odaklanıyor.

INTERPOL, Eylül-Kasım 2023 arasındaki üç aylık operasyon sırasında üye devletlerin kolluk kuvvetleri ve özel katılımcılar arasındaki siber istihbarat alışverişini koordine ederek 60’tan fazla Siber Faaliyet Raporunun üretilmesini sağladı. Kaspersky, şirketin birinci sınıf uzmanları tarafından sürekli olarak güncellenen Kaspersky Tehdit İstihbaratı ile küresel kaynaklı tehdit istihbaratı da dahil olmak üzere dünya çapında tespit edilen kötü amaçlı altyapılarla ilgili bilgileri paylaşarak operasyonu destekledi.

Bu ortak çalışma sonucunda yaklaşık 1.300 şüpheli sunucunun çeşitli siber hatalar içerdiği tespit edildi. Yetkililer, kötü amaçlı sunucuların %70’ine karşı harekete geçti ve birçok eyalette şüpheli failleri yakalamayı başardı.

Synergia operasyonunda öne çıkanlar şöyle:

  • Yetkililer 31 kişiyi gözaltına aldı ve 70 şüphelinin daha kimliğini tespit etti.
  • Komuta ve kontrol (C2) sunucularının çoğu Avrupa’da kapatıldı ve burada 26 kişi tutuklandı.
  • Hong Kong ve Singapur Polisi sırasıyla 153 ve 86 sunucuyu kapattı.
  • Güney Sudan ve Zimbabwe dört şüpheliyi tutuklayarak onları Afrika kıtasında en fazla kabahatin işlendiği ülkeler haline getirdi.
  • Bolivya, kötü amaçlı yazılımları ve bunun sonucunda ortaya çıkan güvenlik açıklarını tespit etmek için bir dizi kamu yetkilisini harekete geçirdi
  • Kuveyt, mağdurları tespit etmek, saha araştırmaları yürütmek ve etkilerini azaltmak için teknik rehberlik sağlamak amacıyla internet servis sağlayıcılarıyla yakın işbirliği içinde çalıştı.

INTERPOL Siber Hata Yönetimi Direktör Yardımcısı Bernardo Pillot’undedi ki: “Birden fazla ülkenin ve katkıda bulunanların ortak çabalarıyla elde edilen bu operasyonun sonuçları, dijital alanı korumaya olan sarsılmaz bağlılığımızı gösteriyor. Kimlik avı, bankacılık amaçlı kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımı saldırılarının ardındaki altyapıyı ortadan kaldırarak, dijital ekosistemlerimizi korumaya yardımcı olabilir ve yeni nesiller oluşturabiliriz. herkes için daha güvenli, daha emniyetli bir ortam.” “Çevrimiçi deneyime bir adım daha yaklaştık.”

Kaspersky Halkla İlişkiler Lider Yardımcısı Yulia ShlychkovaAyrıca şunu da ekledi: “Kaspersky, sınır ötesi siber suçluları yakalamada etkili bir araç olduğu kanıtlanmış INTERPOL’ün operasyonlarına aktif olarak katkıda bulunuyor. Kaspersky dünya çapında çok çeşitli siber suç operasyonlarını yürütecek bilgi, bilgi ve teknolojilere sahipken, uluslararası kolluk kuvvetleri gibi uluslararası kolluk kuvvetleri de INTERPOL siber suçluların izini sürebiliyor.” Daha fazla araştırma ve tespit yapmak için yasal yetkiye ve kaynaklara sahiptir. Suça karşı daha kapsamlı ve bütünsel bir müdahaleyi teşvik eden işbirliğimiz, güvenlik çabalarını güçlendirir ve bireyleri, işletmeleri ve bir bütün olarak toplumu korumak için zamanında tepki verilmesini ve proaktif önlemlerin alınmasını sağlar. “

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

halfetiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu