Ekonomi

Goldman’dan borsalar için ‘ayı piyasası’ uyarısı

Goldman Sachs stratejistlerine nazaran pay senetlerinde ayı piyasası şimdi sona ermedi ve 2023’ün yeterli bir yıl olacağını uman pay senedi yatırımcıları hayal kırıklığına uğracayak.

Peter Oppenheimer ve Sharon Bell’in de ortalarında olduğu stratejistler Pazartesi günü geçtikleri bir notta “Genellikle hisse senedi dip noktasıyla tutarlı olan koşullara henüz ulaşılmadı” diye yazdı.

Ekip faiz oranlarında doruğun görülmesinin ve sakinliği yansıtan daha düşük değerlemelerin, rastgele bir kalıcı Borsa toparlanmasının gerçekleşebilmesi için gerekli olduğunu söylediler.

S&P 500 2023’ü yüzde 0,9 Stoxx Europe 600 yüzde 4 üzerinde bitirecek

Stratejistler, S&P 500’ün 2023’ü Cuma günkü kapanıştan sadece yüzde 0,9 daha yüksek olan 4 bin seviyesinde bitireceğini tahmin ederken, Avrupa’nın referans noktası Stoxx Europe 600 gelecek yılı mevcut düzeyinden yaklaşık yüzde 4 daha yüksek 450 endeks noktasında tamamlayacak.

Emmanuel Cau liderliğindeki Barclays Plc stratejistleri de, Avrupa göstergesi endeks için birebir amaca sahip olduklarını ve bu düzeye giden yolun “zorlu” olacağını söylediler.

Bankanın değerlendirmesi, zayıf ABD enflasyon dataları ve Çin’deki Kovid kısıtlamalarını gevşetme haberlerinin istikamet verdiği ve birkaç global endeksin teknik boğa piyasası düzeylerine girmesine neden olan son rallinin akabinde geldi.

Ekim ortasından beri yaşanan sert yükseliş merkez bankalarının enflasyonu dizginlemek için agresif faiz artışlarıyla resesyon telaşlarını sürükleyerek global piyasalarda çalkantılı geçen yılın akabinde geldi.

Hisse senetlerinde iktisatta ve gelir büyümesindeki bozulma yavaşlamadan taban noktalardan çıkmadığına vurgu yapan Goldman stratejistleri yararların sürdürülebilir olmadığını belirterek, “Hisse senedi piyasaları için kısa vadeli yol muhtemelen dalgalı ve aşağı yönlü olacak” tabirlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu