Haber

Fransız basınından ‘Alevi’ videosuna yorum: Kılıçdaroğlu tabuları yıktı

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Alevi.” Sosyal medya hesabından bir notla paylaştığı görüntü Fransız basınına da yansıdı. AFP haber ajansı konuyla ilgili haberinde, “Erdoğan’ın rakibi Alevilikten bahsederek bir tabuyu yıktı” yorumunu yaptı.

‘KILIÇDAROĞLU SÖYLENMEYEN ENDİŞELERİ ELE ALIR’

AFP’nin haberine göre Kemal Kılıçdaroğlu’nun 25 milyon izlenme sayısına ve 88 milyondan fazla izlenen tweet’ine ilişkin haberde Kılıçdaroğlu, “Sünni ağırlıklı bir ülkede seçmenlerin 14 Mayıs’ta Alevi bir cumhurbaşkanı seçmeye hazır olmadığına dair dile getirilmeyen endişeyi ele alıyor.” . değerlendirmesini yaptı.

AFP, Türkiye’de Alevilerin ayrımcılık ve ibadethane baskınları nedeniyle kimliklerini üstü kapalı tutma eğiliminde olduklarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Alevileri ‘yeni bir din icat etmekle’ suçladığını hatırlatarak, “Kılıçdaroğlu, Alevi kimliğini hiçbir zaman gizlemedi, nadiren konuştu. ayrıntılı olarak bu konuda.” Gözlemini paylaştı.

‘KONUŞMA TÜRKİYE’DE CÜMLE OLUŞTURDU’

Kemal Kılıçdaroğlu’nun video mesajının, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine bir aydan az bir süre kala ülkede sansasyon yarattığına dikkati çeken AFP, İçişleri Bakanı ve AK Parti Milletvekili Adayı Süleyman Soylu’nun açıklamalarını hatırlatarak, “Ancak Kılıçdaroğlu’nu bunu açıkça ifade ettiği için başkaları tebrik etti.” söz konusu.

Fransız haber ajansı Mural’ın konuşmaya “tarihi bir konuşma” olarak atıfta bulunduğunu kaydeden Fransız haber ajansı, Saadet Partisi’nin de konuşmanın temelini sosyal medya aracılığıyla dile getirdiğine dikkat çekti. (DIŞ HABERLER)

haberozvatan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu