Ekonomi

Fed/Waller: Fed, bankacılık korkusuyla politikasını değiştirmemeli

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller, Norges Bank ve Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından Oslo’da düzenlenen bir etkinlikte bankacılık krizinin faiz artırımları üzerindeki olası etkisine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Fed’in ikili yükümlülüğünün enflasyonla başa çıkmak için faiz oranlarını yükseltmesi gerektiğini söyleyen Waller, “Birkaç bankada başarısız yönetim endişeleri arasında Fed’in para politikası duruşunu değiştirmesini desteklemiyorum” dedi.

Öte yandan Waller, son bankacılık sıkıntılarının ABD’de kredi verme koşullarının önemli ölçüde sıkılaşmasına yol açıp açmayacağının “net olmadığını” söyledi.

24 Mayıs’ta yaptığı değerlendirmede Waller, bu yılın başlarında bankalarla yaşanan sorunların büyümeyi yavaşlatabilecek bir kredi geri çekilmesine nasıl katkıda bulunabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğini söyledi.

Waller geçen Cuma günü, Fed’in finansal istikrarı ele almak için başka ve daha hedefli araçları olduğunu kaydetti.

Fed 15 ay sonra faiz oranlarını sabit tuttu

Fed, 15 aylık sıkılaştırmanın ardından 14 Haziran’daki toplantısının ardından politika faizini yüzde 5-5,25 bandında sabit tutma kararı aldı.

Karar metninde yetkililer, 2023 yılına ilişkin faiz oranı beklentilerini yukarı yönlü güncellerken, ekonomik projeksiyonlarda büyüme ve enflasyon tarafında üst yönlü revizyonlar yaptı. Öte yandan noktalı grafiğe yansıyan beklentiler de önümüzdeki dönemde faiz artırımlarının masada olduğuna işaret ediyor. Fed yetkililerinin yılsonu için faiz oranı beklentisi yüzde 5,6 olarak belirlendi. Bir önceki tahminde bu yüzde 5,1 olarak kaydedilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu