Haber

Çin, Somali’ye acil yardım sağlıyor

MOGADİŞU, 7 Temmuz (Xinhua) — Somali’deki çatışma ve ulusal afet kurbanlarına acil yardım sağlanmasını desteklemek için Çin’den 150.996 dolarlık hibe, Somali Afet Yönetim Otoritesi (SoDMA) tarafından Pazar günü alındı.

Yetkili makam yetkilisi Mahamud Muallim Abdulle, iki ülke arasında uzun süredir devam eden işbirliğinin canlılığını vurgulayarak Çin’e yardımları için teşekkür etti.

Abdulle, Somali’nin başkenti Mogadişu’da yaptığı açıklamada, “Çin hükümeti ile Somali halkı arasında tarihsel olarak destekleyici ilişkiler ve dayanışma var. Bu, aldığımız ilk hibe değil.”

Çin’in Mogadişu Büyükelçisi Fei Shengchao, afet ve çatışma kurbanları için takviye kuvvetlerin Çin’in Mogadişu ile işbirliğini güçlendirme taahhüdünü gösterdiğini söyledi.

Fei, “Çin ve Somali’nin zamana, bölgedeki ve uluslararası arenadaki değişimlere yenik düşmeyen uzun vadeli bir ilişkisi olduğunu hepimiz biliyoruz.”

Hibe, Birleşmiş Milletler’in Somali’deki son kuraklıktan en çok etkilenen bölgelerde kırsal nüfus ve yerinden edilmiş kişiler arasında bir kıtlık riskinin beklendiği uyarısının ardından geldi.¦

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu