Ekonomi

Borsaya iki yeni endeks geliyor

Borsa İstanbul, iki yeni endeks, BIST Sürdürülebilirlik 25 ve BIST İştirak Temettü Endekslerini hesaplamaya başlıyor.

Borsa İstanbul’dan yapılan açıklamada 21 Kasım’dan itibaren iki endeksin hesaplanacağı belirtildi.

BIST Sürdürülebilirlik 25 Endeksi; sürdürülebilirlik performansı yüksek şirketler ortasından büyük ve likit olanlar seçilerek oluşturuldu.

Endekse, belirlenen minimum sürdürülebilirlik notuna sahip şirketler ortasından günlük ortalama süreç hacmi ve fiili dolanımdaki hisselerinin piyasa pahası en yüksek 25 şirket seçiliyor.

Sürdürülebilirlik notları ise, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’nde de olduğu üzere Refinitiv tarafından sağlanıyor. Bu yeni endeks ile sürdürülebilirlik temasına yatırım yapmak isteyen kişisel ve kurumsal yatırımcılar için yeni bir karşılaştırma ölçütü ve destek varlık sunulmuş oluyor.

BIST İştirak Temettü Endeksi ise BIST İştirak Tüm ve BIST Temettü endekslerinin seçim kriterlerini birlikte sağlayan şirketlerin hisselerinden oluşuyor.

Hesaplanmaya başlanan BIST İştirak Temettü Endeksi ile, yatırım kararlarını iştirak finans prensiplerine nazaran veren ferdî ve kurumsal yatırımcıların kelam konusu unsurlara uygun faaliyet gösteren şirketler ortasından temettü ödeme alışkanlığı olanları çarçabuk belirleyerek yatırım yapabilmesi mümkün olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu