Haber

Atıl Havalimanı’nın Maliyeti 1.9 Milyon Dolar

“Her şehre bir havalimanı” kampanyası kapsamında pisti ve binası Kastamonu’ya yapılan Kastamonu Havalimanı’nın maliyetinin 1.9 milyon dolar olduğu belirlendi.

ANKA’nın edindiği bilgilere göre, Kastamonu’da 1990’lı yıllarda yapılan ve 10 yılı aşkın süredir atıl durumda tutulan Kastamonu Havalimanı’nın konumu, Kastamonu Savunma Sanayii’nin kurucularından olan ilin önde gelen ailelerinden. Hak Derneği ve Kastamonu’nun ilk belediye meclis üyesi. İzbeli tarafından bağışlanmıştır. Havalimanı inşaatı 1.9 milyon dolara (163 milyar 759.1 milyon lira) ihale edildi. Ancak daha sonra arama artışı yapılarak 1.2 milyon dolara (363 milyar 53.7 milyon lira) tamamlandı.

Kastamonu Havalimanı’nın (Uzunyazı) pist genişliği 38 metre, pist uzunluğu ise 2 bin 370 metre. Pist zemini 25 cm kalınlığa sahip olduğunda yüksek dayanımlı betondan oluşmaktadır. Apron ölçüsü 80’e 50 metre, taksirut 75 metre kotundadır. Havalimanı, pist bitiş seviyesinin üzerinde 9 metre yüksekliğinde bir kuleye ve iki katlı bir terminal binasına sahiptir. Pistin her iki tarafında çalışmakta olup, drenaj kanalları ve pist zemini maksimum 100 kişilik uçakların iniş yapabileceği şartlara göre inşa edilmiştir. Ayrıca pist başlangıcında 80 metre uzunluğunda toprak güvenlik bandı bulunmaktadır.

Kaynak: ANKA / Ekonomi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Başa dön tuşu