Ekonomi

Analog Devices Hisseleri Olumlu Görünüm ve Beklentileri Aşan İkinci Çeyrek Kazançlarının Ardından Yükseldi

Analog Devices (ADI), ikinci çeyrek mali sonuçlarının ve beklentileri aşan gelecekteki kazanç tahminlerinin açıklanmasının ardından Çarşamba günü piyasa öncesi işlemlerde hisse senedi değerinde yaklaşık %5’lik bir artış yaşadı.

Şirket, ikinci mali çeyrekte hisse başına 1,40 dolar kazanç elde ederek 1,26 dolar olan ortalama analist tahminini aştı. Şirketin geliri 2,16 milyar dolara ulaşarak 2,1 milyar dolarlık beklentiyi aştı.

Analog Devices bu çeyrek için düzeltmelerden sonra %66,7’lik bir brüt kar marjı açıkladı ve bu oran %67,1’lik tahminin biraz altında kaldı. Şirketin işletme marjı ise düzeltmelerden sonra %39 ile tahmin edilen %37,7’nin üzerinde gerçekleşti.

Analog Devices, 2024’ün üçüncü çeyreği için hisse başına kazancın 1,40 ila 1,60 dolar aralığında olmasını öngörüyor ki bu da analistlerin 1,35 dolarlık konsensüsünün önemli ölçüde üzerinde.

Gelirlerin 2,17 milyar dolar ile 2,37 milyar dolar arasında olması bekleniyor ki bu da 2,16 milyar dolarlık konsensüs tahmininden daha yüksek.

“Analog Devices, daha geniş pazarda ve envanter seviyelerinde devam eden zorluklara rağmen, orta aralıktaki tahminimizi aşan ikinci çeyrek gelirleri elde etti. Güçlü ve dirençli iş modelimiz ve sıkı maliyet yönetimimiz, en yüksek tahminlerimizin üzerinde kâr ve hisse başına kazanç elde etmemizi sağladı” dedi.

“Çeşitli müşteri tabanımız arasında envanter seviyelerini ayarlama sürecinin daha istikrarlı hale geldiğine ve üçüncü çeyrekte çeyrekten çeyreğe büyümeye geri dönüş için zemin hazırladığına inanıyoruz. Bu durum, yeni siparişlerdeki artışla birlikte, konjonktürel ekonomik iyileşme dönemine girme konusunda iyimser olmamıza yol açıyor.”

Bu makale yapay zeka yardımıyla üretilmiş, çevrilmiş ve bir editör tarafından gözden geçirilmiştir. Ek ayrıntılar için Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu