Haber

Çanakkale’de konut mercek altında

Seçkin Sağlam

ÇANAKKALE – Maraş merkezli depremin ardından Çanakkale Belediye Meclisi muhteşem bir şekilde toplandı. Riskli görülen 2001 öncesi binalar başta olmak üzere, İmar Afından yararlanan bina, yatakhane, otel ve kamu kurumlarının yeniden incelenmesine karar verildi.

Yeni binalarda zemin güzelleştirme süreci başta olmak üzere inşaatın her aşamasını sıkı kontrole tabi tutacak olan Çanakkale Belediyesi, denetimi yapılmayan projelerde inşaata izin vermeyecek, alınan numunenin proje gerekliliklerini karşılamaması halinde inşaatı durduracak.

Ayrıca bina yükünü arttıran baz istasyonlarına ilişkin bir tedbir düzenlemesi getirilmiştir.

RİSK DEĞERLENDİRMESİ HANGİ EVLERDE YAPILACAK?

Çanakkale Belediye Meclisi’nin muhteşem toplantısında aldığı kararla, 29 Haziran 2001 tarihinden önce ruhsat almış binalar başta olmak üzere, süreksiz 16 Sayılı İmar Kanunu’ndan yararlananlardan yapılardan risk analizleri istenecek. Ayrıca, kentin ana ulaşım akslarının kesişim noktalarında yer alan ve olası bir deprem durumunda ulaşımı olumsuz etkilemesi muhtemel binaların kat maliklerinin bina sallama risk analiz raporu ibraz etmelerine karar verildi. 31 Aralık 2023 tarihine kadar belediyeye.

İldeki mevcut hastane, sağlık ocağı ve sağlık tesisi ile özel eğitim kurumu olarak hizmet veren birimlerin kat malikleri, bina deprem risk analiz raporunu belediyenin bildirimini takip eden 45 takvim günü içinde verecek. Yurt, pansiyon ve otel olarak kullanılan binalarda bu süre 60 gündür.

İMAR DEĞİŞİKLİĞİNDEN FAYDALANANLAR İTHALAT KARARIYLA KARŞIYAKA KARŞI KARŞIYA KALABİLİR

Projeleri ters sırada imal edilen ve bu haliyle İmar Affı uygulamasından yararlanan yapı sahiplerinden 21 Aralık 2023 tarihine kadar bina deprem risk analiz raporunu yönetime ibraz etmeleri istendi. İmar affından yararlanan binaların ruhsat ve projesine uygun olarak imal edileceğine dair dilekçe ve sarsıntı risk raporu ibraz etmek. İmar affından yararlanan binalara ilişkin alınan kararda bu şartların sağlanmaması halinde; “İdare, Kurul’un vereceği yıkım kararını uygulamadan önce risk raporu hazırlanır veya hazırlatılır” denildi.

BAZ İSTASYONLARINA YENİ YÖNETMELİK GELDİ

Baz istasyonlu binalar da ele alındı. Deprem anında ve sonrasında olası iletişim kesintilerini önlemek amacıyla kule tipi baz istasyonlarının açık alanlarda teşvik edileceği, 29 Haziran 2001 tarihinden sonra baz istasyonlarına sadece ruhsatlı binalarda izin verileceği belirtildi.

ÇANAKKALE’DEKİ BİNALARIN SADECE YÜZDE 50’Sİ YAPI KONTROL HİZMETİ ALINDI

2001 ve 2022 yılları ortasında 5.200 yapı ruhsatı verilen Çanakkale Belediye Meclisi’nde kentte toplam 10.500 yapı olduğu belirtildi. Mevcut binaların yüzde 50’sinin yapı denetim hizmeti verdiği ve kent nüfusunun yaklaşık yüzde 70’inin bu binalarda ikamet ettiği belirtildi. TÜİK verilerine göre Çanakkale ili genelinde TÜİK verilerine göre 2001 yılından sonra yapılan konutlarda hanelerin sadece yüzde 46,6’sı yaşıyor.

DEPREM İSTASYONLARI ARTIRILACAK VE YAPI TEST LABORATUVARI KURULACAK

Kentte mevcut ölçüm cihazlarının bulunduğu sarsıntı istasyonlarının çalışır durumda kalmasının büyük önem taşıdığı, deprem erken uyarı sisteminin kurulması için gerekli çalışmaların önümüzdeki dönemde başlayacağı öğrenildi. mevcut istasyonlara Çanakkale Belediyesi bünyesinde yapı test laboratuvarı kurulması için gerekli süreçlerin hızla başlayacağı belirtilirken, afet sonrası birim kurulacağı ifade edildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu